Ženski zajtrk

Veržej
28.02.2015

V soboto, 28. februarja 2015, se je kot del dejavnosti gibanja Družina in življenje odvil tradicionalni ženski zajtrk v Pomurju.  Okrog 75 žena vseh stanov in starosti se nas je zbralo v Veržeju, da bi prisluhnile gostji ge. Metki Zevnik, ženstveni ženski, ženi, materi, babici, strokovni delavki na področju šolstva ter predsednici Združenja dedkov in babic Slovenije.

Metka Zevnik prihaja iz Kranja, je srečno poročena že nekaj desetletij, mati treh odraslih otrok, babica šestim vnukom. Po izobrazbi je univerzitetna inženirka kemijske tehnologije. Veliko let je delovala v šolstvu, najprej kot profesorica, kasneje pa kot sooblikovalka izobraževalnih sistemov. Lansko leto je ustanovila Glas dedkov in babic – Združenje starih staršev Slovenije.

Za začetek je povedala o sebi, da ni oseba, ki bi celo življenje delala eno in isto, še manj pa je oseba, ki bi samo gledala in čakala, da bi se kaj spremenilo. Ker stoji za tem, da ima vsak poklic tudi “rok trajanja”, je po desetletnem delu v kranjski industriji svoje delo nadaljevala kot profesorica na klasični gimnaziji. Ta odločitev ji je odprla vrata za boljše poznavanje sistemov vzgoje in izobraževanja. Na koncu pa si je prislužila mesto direktorice centra za poklicno izobrazevanje. To svoje “poklicno potovanje” je označila, kot “Božjo voljo”, kajti v rani mladosti je bila prepričana, da bo postala modna oblikovalka. Finance v družini so ji ta poklic onemogočile, vendar ji danes življenje samo kaže, da jo je vseskozi vodil “Nekdo”. Tudi pri srečanju takrat bodočega moža.

O svoji trenutni funkciji kot zagovornici pravic otrok in družbenega mesta dedkov in babic je Zevnikova povedala, da se tekom let ni nikoli posebej ukvarjala z zakonodajo družine. Prvič je v stik s to problematiko prišla pred tremi leti, ko so jo prosili za morebitno medijsko izpostavljanje glede tedaj na novo predlaganega družinskega zakonika. Povabilu se je pozitivno odzvala, saj je to bila samo še ena priložnost, da svoje izkušnje in znanje da v prakso. Tako je postala članica civilne iniciative, danes pa je del koalicije “Za otroke gre!”.

Po tem, ko nam je iskreno povedala o sebi in o svoji poklicni poti, je načela temo o teoriji spolov, ki stoji v ozadnju novele Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerij. Čeprav besedno zvezo “teorija spola” ali “gender” slišimo zelo pogosto, so udeleženke izrazile željo, da bi o tem rade izvedele kaj več.

Predavateljica je nazorno podala osnovna prepričanja ideologije gender: 1) ne rodimo se več kot moški in ženske, za spol se lahko odločimo sami; 2.) Spola nista samo dva, ampak jih je več; 3.) Narava igra minimalno ali nično vlogo pri izgradnji spola – genitalije nam nič ne narekujejo; 4.) Lahko se “odločite”, da niste ne moški ne ženska; 5.) Tudi spolno usmerjenost si izberete sami; 6) Prepričanje, da je poroka samo med moškim in žensko, je zmotno.

Po dvorani se je slišalo “mrmranje”, šepetanje, komentiranje, saj zgoraj omenjeno prepričanje nikakor ni v skladu z danim naravnim zakonom ali s človeško izkušnjo nasploh.

Gostja je zadnji del predavanja posvetila še posledicam novele zakona, kjer bodo najbolj trpeli otroci: istospolni pari bodo najemali revne ženske za rojevanje otrok (beri: otrok po naročilu). Orisala nam je zgodbo revne mame v Mehiki, ki se je za to dejanje odločila, samo da bi lahko šolala svoje otroke. “Otroka po naročilu” ne bo nikoli več videla, se ga nikoli dotaknila. Po predavalnici se je naenkrat osul plaz solz, saj vsaka ženska ve, pa naj bo mama ali ne, da je s tem dejanjem otroku odvzet nekdo, ki ga najbolj potrebuje: mama.

Ne gre pa se samo za trgovino z otroci, nam je povedala Zevnikova. Z novelo je povezanih še več stvari. Diktirano bo, da se ne bodo več financirale šole, ki ne bodo izvajale učnih načrtov teorije spolov. Javni uslužbenci, ki po ugovoru vesti ne bodo želeli izvajati teh programov, bodo odpuščeni. Humanitarne in nevladne organizacije, ki v statutih in pri svojem delu ne bodo upoštevale državne ideologije spolov, bodo izključene iz državnih razpisov in diskriminirane. Trpele bodo verske organizacije (omejena svoboda govora) in neplodni heteroseksualni pari, ki jim bo onemogočeno posvajanje iz Rusije, Makedonije in Ukrajine. Iz vseh teh držav je prepovedano dajati otroke v posvojitev homoseksulanih parom, saj to dejanje razumejo kot grob poseg v pravice otrok.

Izjemno poučnemu predavanju je sledilo druženje ob obloženih mizah. Ženske smo se okrepile tako telesno, duhovno kot izobraževalno. Spletle so se nove prijateljske vezi, obenem pa so se poglobile že obstoječe. Zahvaljujemo se gostji za pogumno pričevanje, ge. Jerici iz Križevec pri Ljutomeru pa za odlično izpeljan dogodek. Se že veselimo naslednjega zajtrka v novembru.

Mojca Magdič, udeleženka