Akronim projekta: ODER
Opis
Projekt »Kulturo na oder postavim« je sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Vodilni partner projekta je Občina Veržej, partnerji v projektu pa so še Osnovna šola Veržej, Kulturno društvo Slavko Osterc Veržej in Zavod Marianum.
Stično točko projekta predstavlja obnova odra v Kulturni dvorani Janeza Ferenca, ki jo ob različnih priložnostih uporabljajo vsi partnerji. Aktivnosti, ki so dodatno vključene v projekt smiselno nadgrajujejo osnovni namen projekta. Povezovanje ob kulturi in kulturni dediščini izboljšuje samopodobo lokalnega prebivalstva, dviga njegovo samozavest in utrjuje njegovo identiteto. To velja tako za izvajalce ljubiteljske kulture in otroke v osnovni šoli, kot tudi za lokalno prebivalstvo, ki bo zaradi izboljšane infrastrukture deležno kakovostnejših kulturnih doživetij. Celoten projekt se zaokrožuje z inovativnim pristopom pri promociji kulturnih dogodkov in enot kulturne dediščine, katerega cilj je motivacija različnih ciljnih skupin za njihov obisk.
Čevljarski kotiček, ki ga bomo v sklopu projekta vzpostavili v Ekomuzeju Rokodelskega centra DUO Veržej, bo imel pomembno edukativno vlogo pri ohranjanju oblačilne dediščine in ohranjanju spomina na domačo čevljarsko tradicijo.
Šola bo v okviru projekta zagotovila 10 fantovskih in 11 dekliških folklornih oblek ter 12 parov plesnih škornjev. Kulturno društvo Slavko Osterc Veržej bo v letu izvajanja na inovativen način poskrbel za promocijo kulturnih dogodkov preko celega leta. V občini bo izbranih 6 tradicionalnih dogodkov, ki se odvijajo vsako leto. Prav tako bo pripravljen seznam enot kulturne in naravne dediščine v Občini, ki jih povezujeta turistični poti – Plavčkova kulTURA in Plavčkova naTURA. Zainteresirani obiskovalci bodo ob obiskih izbranih kulturnih dogodkov in lokacij prejeli potrdilo o udeležbi oz. obisku. Vsak obiskovalec, ki bo dokazoval 80 % udeležbe oz. obiska bo prejel praktično nagrado.
Pričakovani rezultat projekta v RC DUO Veržej je ohranjena čevljarska dediščina in izročilo, sistematično in strokovno popisana zgodovina obrti čevljarstva v občini in urejen razstavni prostor. Razstava bo postavljena v povezavi z domačo čevljarsko tradicijo, ki je popolnoma izginila kot snovna dediščina: zadnji čevljar, ki je deloval v Veržeju, je bil Danijel Ričko (1932–2017). Njegova delavnica je na ogled v Beltincih, v stari vagi. Namen je prikazati čevljarsko obrt v Prlekiji, s poudarkom na Veržeju. Čevljarska dejavnost se odraža tudi v nesnovni dediščini, npr. pregovorih, pripovedkah, plesih in podobno, zato bomo dokumentirali tudi tovrstno dediščino in jo vključili na razstavo.
Povezave
Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja (EKSRP)