Predstavitev učne rokodelske delavnice

Veržej
19.06.2015
Na novinarski konferenci, ki jo je pripravil rokodelski center v Veržeju, so podrobno predstavili novo pridobitev, učno rokodelsko delavnico; priročnik za lončarstvo Mala šola lončarstva in poletno razstavo v Puščenjakovi dvorani.

Pri predstavitvi, ki jo je vodila gospa Marja Dolamič, so sodelovali direktor Zavoda Marianum Janez Krnc, etnolog dr. Janez Bogataj in vodja Centra DUO Ivan Kuhar. Dr. Janez Bogataj je v svoji kleni besedi predstavil širši kontekst rokodelstva in njegove poživitve ter vključevanja v sedanje življenje, ki postaja vse bolj »urbana« niša za sodobnega človeka. Primer dobre prakse, požrtvovalnega dela in izvirnosti vidi prav v današnjem odprtju nove učne rokodelske delavnice, ki tako zaobjema ta tip rokodelskega centra, ko so obiskovalcu na voljo izdelki, ob enem pa se z lastnimi očmi prepriča, kje in kako nastajajo. Seveda je to neprecenljiva pridobitev za prenos znanja, ki je ena od pomembnih dejavnosti učne rokodelske delavnice.

Janez Krnc je spregovoril o uresničevanju tega projekta. S pomočjo salezijanske ustanove Don Bosco Jugendhilfe Weltweit in donatorja Leopold Bachmann-Stiftung iz Švice je Zavod Marianum uspel dokončati sodobno opremljeno učno delavnico, ki ustreza vsem predpisom in lahko sprejeme do 50 obiskovalcev, da se praktično seznanijo z obdelavo naravnih gradiv. Seveda je temu treba prišteti zavzeto in garaško delo vseh zaposlenih v Zavodu Marianum, ki so z lastnimi rokami pomagali pri uresničitvi tega načrta.

Ivan Kuhar je predstavil priročniški prvenec avtorice Urše Ambrož, Malo šolo lončarstva. Po besedah dr. Bogataja je to drugi pravi rokodelski priročnik, ki je izšel v Sloveniji in si zasluži uvrstitev med učbenike na področju lončarstva. Vodja rokodelskega centra je nadalje predstavil še poletno razstavo lesenih igrač z vsega sveta zbiratelja in waldorfskega pedagoga Mohorja Demšarja iz Rudnega pri Železnikih, ki je v Puščenjakovi dvorani Centra DUO na ogled do 19. septembra.

Sledila je krajša predstavitev delovanja Centra DUO in ostalih rokodelskih centrov, združenih v konzorcij, na področju sooblikovanja pravnih temeljev statusa rokodelcev v Sloveniji. S svojimi aktivnostmi spodbuja tudi k večji kakovosti rokodelskih izdelkov, k njihovi širši promociji in prenosu znanj na mlajše generacije.

V novi učni rokodelski delavnici so se novinarji srečali še z rokodelci, ki so prikazovali nastajanje rokodelskih izdelkov in se lahko »v živo« vključili v njihovo delo.