V Puščenjakovi dvorani Centra DUO Veržej je do 30. novembra na ogled jesenska rokodelska razstava iz Rokodelskega centra DUO Škofja Loka.
Bogata zakladnica rokodelske ustvarjalnosti, ki je predstavljena na razstavi, ima na Škofjeloškem korenine daleč v preteklosti. Rokodelska ustvarjalnost že od nekdaj povezuje preteklost in sedanjost ter soustvarja vsakdan ljudi, ki na območju živijo …
Tradicija rokodelstva na Škofjeloškem je dolga in bogata. Mesto Škofja Loka je od srede 15. stoletja močno zaznamovalo cehovstvo, rokodelstvo pa je bilo razvito tudi na podeželju. Platnarstvo, barvarstvo, glavnikarstvo, klobučarstvo, mlinarstvo, klekljanje, čevljarstvo, kovaštvo, železarstvo in pletarstvo so obrti, ki so imele v preteklosti na tem območju največji pomen.
Dediščino srednjeveških rokodelskih cehov danes nadaljujejo sodobni mojstri rokodelci, ki so tako nosilci žive kulturne dediščine.
Z nadaljevanjem dediščine in izročila, ustvarjanjem replik, različnimi interpretacijami zgodovinskega spomina in z novimi tehnološkimi, oblikovanimi in funkcionalnimi rokodelskimi rešitvami rokodelsko tradicijo vklapljajo v današnje, sodobno življenje.
Za mojstrske rokodelske izdelke je značilna uporabnost, kakovost, izvirnost in uporaba naravnih materialov. Izdelki so rezultat znanja in izkušenj naših prednikov, lastne ustvarjalnosti mojstra rokodelca, iznajdljivosti in občutka za estetiko izdelovalca. Posebno vrednost imajo zato, ker kažejo lokalne značilnosti in ohranjajo identiteto okolja, v katerem nastajajo – Škofjeloškega.
Za Škofjeloško na splošno velja, da je prostor ustvarjalnih ljudi – slikarjev, pisateljev, pesnikov, glasbenikov in drugih umetnikov, med katerimi imajo posebno mesto tudi dobro znani mojstri rokodelci …
Vabljeni na razstavo.