Zavod Marianum Veržej se z enoto Rokodelski center DUO trudi, da kulturna dediščina in rokodelstvo ostajata del slovenskega vsakdana. Tudi letos so v sodelovanju s slovenskimi rokodelci, razstavljavci, društvi, šolami in vrtci pripravili vsebinsko bogato 15. razstavo pirhov slovenskih pokrajin. Velikonočnim pirhom so letos dodali pasijonske jaslice, imenovane tudi postne ali velikonočne jaslice.
Pasijonske jaslice predstavljajo in ponazarjajo Gospodovo trpljenje, smrt in vstajenje. Na razstavi se z njimi predstavlja Matjaž Bitenc iz Litije, ki o svojem delu in poslanstvu pravi: »Pasijonske jaslice so nadaljevanje božičnih jaslic, saj v njih poskušam prikazati Jezusovo življenje, trpljenje, smrt in vstajenje. Gre za prikaz globljega pomena velikonočnih praznikov, saj gledalce spodbudijo k razmišljanju o Jezusovem trpljenju. Izdelava jaslic je zame poglabljanje v Jezusovo življenje kot tudi v preučevanje Svetega pisma.«
15. razstava pirhov slovenskih pokrajin in pasijonskih jaslic je na ogled do 3. maja 2025 v rokodelskem centru DUO Veržej, ob delavnikih med 9. in 15. uro, ob sobotah pa med 9. in 12. uro. Ob nedeljah in praznikih zaprto, za skupine pa odprto po dogovoru.
Na razstavi je na ogled 281 pirhov različnih izdelav in krašenj, ki jih je pripravilo 12 skupin vrtcev in šol ter 19 posameznikov in društev. Razstavo pirhov dopolnjuje 12 pasijonskih jaslic Matjaža Bitenca.
V petek, 11. aprila 2025, je potekal blagoslov in odprtje razstave v Puščenjakovi dvorani Centra DUO Veržej. Ob obiskovalcih, razstavljavcih in gostih so bili navzoči tudi Blaž Cuderman, direktor Zavoda Marianum, Marija Ferenc, ravnateljica Osnovne šole Veržej in Tihomir Babič, direktor Term Banovci. Pozdrave je poslal tudi službeno zadržani Drago Legen, župan občine Veržej.
Blagoslov razstave je opravil Alojzij Dobravec, namestnik slovenskega salezijanskega inšpektorja Petra Končana, ki je v občudovanju razstave pohvalil njeno postavitev, zamisel in avtorje. V kratkem nagovoru je pasijonske jaslice primerjal s križevim potom, saj prav tako predstavljajo postaje Jezusovega trpljenja, smrti in vstajenja. Dodal je, da se na tej Jezusovi poti lahko prepozna vsak človek, saj vsakega kdaj doleti izdaja, trpljenje, križ in ponižanje. A za tem pride vstajenje. Jezus nam s svojem dejanjem daje upanje, da bomo presegli svoje težave, trpljenje in napore ter vstali v svetlobo velikonočnega jutra.
Kratek program blagoslova in odprtja je z glasbenimi vložki obogatil duo violin Špele Plavec in Hane Filipič, učenk Glasbenega ateljeja Goslice pod mentorstvom Andreje Klinc. Razstavo in spremni program pa je pripravila Iris Balažič, vodja Centra DUO Veržej, s sodelavkami centra.